کلاس اولی های من

جشنواره جابر بن حیان
نویسنده : leily jafary - ساعت ۸:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱٠/٢۱

 سلام دوستان با توجه به اینکه این روزها در مدرسه تب جشنواره جابربن حیان گل کرده  .لازم دانستم نکاتی در مورد این جشنواره که سال گذشته افتخاراتی قابل توجه از جمله مقام اول در کشور توسط سه دانش اموز دبستان سعدی بوده است . را به اطلاع برسانم.ا

این جشنواره سه سال است که برای دانش اموزان مقطع ابتدایی بر گزار می شود . در این جشنواره دانش اموزان حتی کلاس اولیها نیز می توانند شرکت کنند با این تفاوت که حضور یکی از اولیا به عنوان همراه اصلی دانش اموز محسوس است . مراحل مختلف این جشنواره به شرح زیر می باشد :

1.جمع اوری : بدین معناست که دانش اموز یک کلکسیون از موارد مورد علاقه خود را جمع اوری میکند و در مورد انها تحقیقات ساده می نماید و توضیحات خود را توسط اولیا به ثبت می رساند . مثل جمع اوری انواع برگ یا سنگ

2. مدل سازی

 در این مرحله دانش اموز می تواند یک مدل درست کند . مثل مدل یک دندان یا قلب انسان که در مورد این مدل نیز باید اطلاعات خود را ثبت کند .

 

3.نمایش علمی : در این مرحله دانش آموز می تواند آزمایشهایی را که قبلا ثابت شده نمایش دهد مثل نمایش رشد لوبیا

4. ازمایش : در این مرحله باید یک موضوع را انتخاب کرده که قبلا اثبات نشده باشد و دانش اموز آن را اثبات کند . ازمایش در سه مرحله باید صورت بگیرد و از هر سه مرحله  عکس و گزارش تهیه شو د .

 

5. اختراع:این مرحله مربوط به ثبت و ایجاد یک موضوع جدید می باشد که دانش اموز باید آن را ساخته و به ثبت برساند و حتما خودش از اختراع خود دفاع کند .

تمامی این مراحل باید لحظه  به لحظه ثبت شود که این گزارشات در دفتری به نام کار نما به همراه عکس های گرفته شده در مراحل تحقیق پروژه ثبت می شود .

پس از اتمام کار پروژه ها در نمایشگاه ارایه می شوند که دانش اموزان از طرح های خود دفاع می کنند .

موارد 1.2.3 تا مرحله ناحیه و استان پیش می روند اما مراحل 4و 5 به کشور نیز راه پیدا می کنند .

با توجه به اینکه دانش اموزان کلاس اول از قدرت دفاع کمتری برخوردارند -به دلیل کمی سواد-لذا مراحل 1و2و3 برای  آ نان  پیشنهاد می شود .

 

موضوعات پیشنهادی  آب تمیز و سلامتی

فیزیک اسباب بازی ها

مدلی از یک پیل الکتریکی

ساخت یک قطب نمای ساده -طرز کار اهن ربا ی الکتریکی

انواع سوخت -ساخت یک کوره خورشیدی -نیروی باد

چرخه اب -مدلی از یک چشمه -باران -یک ایستگاه هواشناسی

ساخت یک باد سنج کار امد -

مجموعه های پیشنهادی برای کلاس اول در پروژه جمع اوری:

جمع اوری انواع برگ -انواع دانه - انواع عکس از ابر ها -انواع داروهای گیاهی -انواع سنگ -انواع پر پرندگان - نواری از صدای انواع قورباغه -

تاثیر دما بر رشد گیاه -تاثیر اندازه نور بر سرعت رشد گیاه -بررسی سرعت رشد ریشه در انواع خاک -

رنگین کمان -یک عنکبوت چگونه تار می سازد -چرخه ی عمر یک حشره

نان برشته زودتر کپک میزند یا نان سفید -سرعت رنگ پریدگی لباسها در افتاب -چسب چگونه می چسباند -  

موارد بالا موضوعاتی است که می توانید به دانش اموزان پیشنهاد دهید . البته موضوعات قابل بحث به جز این موارد نیز بسیار زیاد می باشد که به ذکر همین تعداد بسنده می کنم ..

امید که مورد استفاده واقع شود و فرزندم را در مرحله کشوری ببینم ...


comment نظرات ()